Neptün’e doğru, Güneş’in etrafında: Şeker dünyası keşfedildi

Neptün’ün ötesinde yer alan ‘Arrokoth’ adlı cismin yüzeyinde şeker türleri tespit edildi. ABD’li ve Fransız bilim insanları, küçük ve düzensiz şekilli cismi incelediklerinde, kızıl renkteki yüzeyinde glukoz ve diğer şeker türlerine rastladı.

Arrokoth, Neptün’ün ötesinde Güneş’in etrafında dönen Kuiper Kuşağı’nın bir parçası. İki nesnenin çarpışması sonucu oluşan bu cisim, düzleşmiş bir kar topuna benzeyen şekle sahip. Bilim insanları, bu cismin yüzeyinin sıra dışı renginin sebebini açıklamak için çalışmalarını sürdürüyorlar. NTV’nin aktardığına göre, 2019’da ziyaret edilen Arrokoth’un yüzeyinde bol miktarda donmuş metanol bulunmuştu ve bilim insanları, bu metanolun iyonlarla etkileşime girmesi sonucu yüzeyin kızıl renk aldığını keşfetmişlerdi.

EVRİMİN BAŞLANGICI OLABİLİR?

Yapılan yeni bir çalışmada, bir ekip, metanol buzunu enerjik elektronlarla birleştirerek Arrokoth’un rengini taklit etmeye çalıştı. Yapılan deneylerde, ışınlanmış metanol buzlarının içerisinde glukoz ve riboz gibi şekerle ilişkili bileşiklerin bulunduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar bu bulguların, erken Dünya’da yaşamın evrimi için önemli olan önbiyotik moleküllerin kaynağını oluşturabileceğini belirtiyorlar. Bilim insanları, bu tür kimyasalların Arrokoth gibi Kuiper Kuşağı nesnelerinden Dünya’ya nasıl geldiğini anlamaya çalışıyorlar. Kısa periyodlu kuyrukluyıldızların büyük bir kısmının Kuiper Kuşağı’ndan geldiğini belirten araştırmacılar, bu tür kuyrukluyıldızların, erken Dünya’ya şeker ve diğer organik bileşikler getirmiş olabileceğini öne sürüyorlar.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir